دیدار یک مرجع تقلید با مولوی عبدالحمید

دیدار یک مرجع تقلید با مولوی عبدالحمید
امروز برخی عامل اصلی حوادث اخیر را تعالیم مدارس اهل سنت می دانند که در متون آموزشی‌ آن‌ها تعالیم بعضی نادرستی آموزش داده می‌شود تا به کشتار دست بزنند حتی در بعضی از این کتابها جان و مال شیعیان مباح شمرده شده.
عامل اصلی کشتارهای اخیر زاهدان، تعالیم نادرست حوزه های علمیه اهل سنت است. امروز برخی عامل اصلی حوادث اخیر را تعالیم مدارس اهل سنت می دانند که در متون آموزشی‌ آن‌ها تعالیم بعضی نادرستی آموزش داده می‌شود تا به کشتار دست بزنند حتی در بعضی از این کتابها جان و مال شیعیان مباح شمرده شده.

به گزارش خبرنگار «شیعه نیوز» آیت‌الله مکارم شیرازی امروز در دیدار آقای مولوی عبدالحمید و علمای اهل تسنن فرمودند:

ما با شیعیان و اهل سنت قرن‌ها زندگی کردیم و مشکلی با هم نداشتیم و من در ایام تبعید در چابهار و مهاباد که در میان برادران اهل تسنن بودم با علمای اهل سنت دوستی داشتیم.

ایشان با بیان این که هم‌اینک ارتباط میان علمای شیعه وسنی وجود دارد،‌ اظهار داشتند : در حال حاضر ارتباط میان شیعه و سنی به خوبی برقرار است و حتی دیدار و گفت‌وگوهایی در زمینه‌های مختلف صورت می‌گیرد و هریک براساس مذهب خود عمل می‌کنند.

معظم له داشتن مشترکات فراوان میان شیعه و سنی را دلیل اصلی برای ارتباط میان این دو مذهب دانسته و افزودند:

متاسفانه در سال‌های اخیر برخی تحریکات اجانب و بیگانگان به ویژه وهابی‌های تندرو فضا را تغییر داده و سبب بدبینی میان این دو مذهب شده است. و آن محبت دوستی و نزدیک سابق را مخدوش کردند.

ایشان حوادث سیستان و بلوچستان و کشته شدن شماری از فرماندهان عزیز سپاه و افراد دیگر و همچنین کشتار برخی از علمای شیعه در حوادث دیگر را از جمله دلایل بدبینی میان پیروان این دو مذهب برشمرد و خاطر نشان کردند:

امروز برخی عامل اصلی حوادث اخیر را تعالیم مدارس اهل سنت می دانند که در متون آموزشی‌ آن‌ها تعالیم بعضی نادرستی آموزش داده می‌شود تا به کشتار دست بزنند حتی در بعضی از این کتابها جان و مال شیعیان مباح شمرده شده.

آیت‌الله مکارم شیرازی فرمودند:

اصولاً تعلیمات وهابیت افراطی سبب شده که دنیا نا امن شود و این ناامنی مستند به آن تعلیمات نادرست شده است که شما اهل سنت نیز به این تعلیمات افراطی، اعتراض دارید؛ ولی در کشورهای همسایه همچون پاکستان، عراق، افغانستان و دیگر کشورهای غوغا می کند و اروپایی‌ها مسلمانان را تنها با سربریدن می شناسند.

ایشان ادامه دادند: ما مسلمانان می توانیم دست به دست هم دهیم و با هم متحد باشیم؛ زیرا دنیا از برنامه های مادی گری خسته شده است، اما افسوس که اعمال این گروه مانع مهم این پیشرفت است.

معظم له با اشاره به گلایه علمای اهل سنت نسبت به نظارت دولت بر حوزه‌های علمیه اهل سنت فرمودند: این نظارت به معنای دخالت و دست بردن در تعلیمات اسلامی شما نیست؛ بلکه مسؤولان تلاش دارند تا از دخالت بیگانگان جلوگیری کنند که این روند و برنامه در همه کشورها وجود دارد. به خصوص که چندی قبل در بعضی از مدارس برادران اهل سنت سیستان و بلوچستان مقادیر زیادی مواد منفجره و مانند آن پیدا شد.

ایشان به یکی دیگر از گلایه های مولوی عبدالحمید راجع به طلاب غیر ایرانی در مدارس اهل سنت اشاره کرده و فرمودند:

این که بخواهید شما طلاب غیرایرانی را در مدارس خود آموزش دهید (مانعی ندارد ولی) تنها باید با رعایت قوانین کشور یعنی مجوز اقامت صورت گیرد طلاب شیعه نیز مشمول همین قوانین هستند. مسؤولان دولتی صورت گیرد و تا دولت آن را تایید نکند نمی‌توانید آن را انجام دهید؛ زیرا برخی کشورها مداخلات خود را از طریق افراد نفوذی انجام می‌دهند و نباید به راحتی این راه را برای آن ها هموار کرد.

معظم له افزودند: طلاب غیرایرانی تنها در مدارس علمیه خاصی تعلیم می‌بینند و هرگز شیعه و یا سنی دلیل بر حضور در مدارس غیرایرانی نیست؛ اگر طلبه‌ای غیرایرانی بخواهد در ایران درس ابگیرد چه شیعه و یا سنی باید با مجوز رسمی صورت گیرد.

آیت الله مکارم شیرازی در پایان فرمودند: من به شما اطمینان می دهم اگر اعتماد سازی میان شیعه و سنی همچون سابق بوجود آید به یقین هیچ مشکلی میان این دو مذهب اتفاق نخواهد افتاد.

ایشان افزودند: ما شنیده ایم بعضی از برادران اهل سنت اصرار در تکثیر فرزند و در نتیجه به هم زدن بافت جمعیتی دارند و شنیده شده زمین ها و مغازه های اهل تشیع را خریداری می کنند تا مجبور به مهاجرت شوند اگر این امور راست باشد و به اعتماد سازی لطمه می زند، مهم آن است که شما برادران کاری کنید که بی اعتمادی ها تبدیل به اعتماد شود در این صورت هیچ مشکلی نخواهیم داشت.
/ 2 نظر / 6 بازدید

ما بیشماریم! راه پیمایی مجازی در کوچه خیابان های اینترنت/از 22 بهمن به مدت یک هفته ما یک هفته اینترنت را تسخیر خواهیم کرد. منتظر حضورتان هستیم. www.bishomar.ir

محمد

سلام با پست جدیدم در مورد بررسی معنی کلمه مولی در حدیث غدیر منتظرت هستم http://faarouq.blogspot.com