بررسی وضعیت ایران در شاخص جهانی نظم و قانون گالوپ ۲۰۱۷

مدیر گروه مطالعات شهری ایسپا در مطلبی که در اختیار شفقنا قرار داده به بررسی وضعیت ایران در شاخص جهانی نظم و قانون گالوپ ۲۰۱۷ پرداخته  وآورده است:

«شاخص نظم و قانون گالوپ»[۱] در قالب چهار پرسش احساس امنیت فردی و تجربه جرم و اجرای قانون را مورد سنجش قرار می ­دهد. چهار پرسش به شرح زیر است:

– آیا به نفوذ و قدرت پلیس محلی و شهری که در آن زندگی می­کنید اعتماد دارید؟

– آیا هنگام قدم زدن در شب به تنهایی در شهر یا ناحیه­ای که زندگی می ­کنید، احساس امنیت می ­کنید؟

– طی ۱۲ ماه گذشته پول یا دارایی شما یا یکی از اعضای خانواده به سرقت رفته است؟

– طی ۱۲ ماه گذشته از سوی افراد دیگر مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته ­اید؟

گزارش جهانی نظم و قانون ۲۰۱۷ گالوپ، حاصل یافته­ های حاصل از پاسخ افراد نمونه به پرسش­ های مذکور است. این پاسخ­ها از ۱۳۶۰۰۰ نمونه از ۱۳۵ کشور جمع­آوری شده است. افراد بالای ۱۵ سال جمعیت نمونه را تشکیل می ­دهند که به صورت تلفنی و چهره به چهره با آن­ها در سال ۲۰۱۶ مصاحبه شده است. تقریباً به طور میانگین حجم نمونه در هر کشور برابر با ۱۰۰۰ می­باشد.

یافته­ ها حاکی از آن است، ۶۸ درصد از پاسخگویان در سراسر جهان به پلیس محل زندگی خود اعتماد دارند. به بیان دیگر از هر ۱۰ پاسخگو، ۶ نفر به پلیس محل زندگی خود اعتماد دارد. ۶۴ درصد از پاسخگویان اعلام کرده­اند هنگام قدم زدن در خیابان به تنهایی و موقع شب، احساس امنیت می­ کنند. ۱۴ درصد از افراد نمونه گفتند که طی ۱۲ ماه گذشته از آن­ها سرقت شده است. ۶ درصد از پاسخگویان هم بیان داشتند که طی یکسال گذشته از سوی افراد دیگر در محل زندگی خویش، مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته ­اند.

گالوپ پاسخ ­های مثبت به چهار پرسش را استاندارد کرده و در بازه امتیازی صفر تا صد (۱۰۰-۰) ۱۳۵ کشور را رتبه­بندی نموده است. بر اساس آخرین گزارش گالوپ از شاخص قانون و نظم جهانی، که در داده ­های آن در سال ۲۰۱۶ جمع ­آوری شده و در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است، کشور سنگاپور با امتیاز ۹۷ در رتبه اول و کشور ونزوئلا با امتیاز ۴۲ در رتبه آخر قرار دارد. گفتنی است میانگین امتیاز شاخص مذکور در جهان برابر ۷۸ از ۱۰۰ می­باشد.

رتبه ­بندی گالوپ نشان می ­دهد، منطقه امریکای لاتین با امتیاز ۶۴ از ۱۰۰ در پایین­ترین رتبه نسبت به سایر مناطق قرار دارد. منطقه امریکای شمالی و کانادا با امتیاز ۸۶ از ۱۰۰ در رتبه اول قرار دارد.

رتبه منطقه امتیاز ۲۰۱۵ امتیاز ۲۰۱۶ ۱ امریکای شمالی و کانادا ۸۳ ۸۶ ۲ آسیای جنوب شرقی ۸۵ ۸۵ ۳ آسیای شرقی ۸۲ ۸۴ ۴ اروپای غربی ۸۳ ۸۴ ۵ خاورمیانه و شمال افریقا (MENA) ۷۹ ۸۲ ۶ اروپای شرقی ۷۸ ۸۰ ۷ آسیای جنوبی ۷۹ ۷۸ ۸ دولت­های مستقل ۷۴ ۷۶ ۹ آفریقای سیاه ۶۹ ۶۸ ۱۰ امریکای لاتین و حوزه کارائیب ۶۴ ۶۴

 

کشور ایران با امتیاز ۸۵ از ۱۰۰ در رتبه ۲۸ قرار دارد. گفتنی است گزارش شاخص نظم و قانون از سال ۲۰۱۵ منتشر شده است، امتیاز شاخص مذکور در گزارش ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ گالوپ برای کشور ایران منتشر نشده است و بنابراین امکان مقایسه وجود ندارد. در گزارش ۲۰۱۷ گالوپ از شاخص نظم و قانون، رتبه ایران در منطقه و از بین ۱۲ کشور، مکان سوم می­باشد. البته این شاخص برای همه کشورهای منطقه نظیر عربستان، بحرین، سوریه، قطر، کویت و امارات محاسبه نشده است.

 

/ 0 نظر / 122 بازدید