تاریخچه شرکتHP هیولت – پکارد

آنچه در تاریخچه شرکتHP)هیولت – پکارد) دیده می شودآن است که همه چیز از یک رؤیای مشترک دو دانشجوی همکلاس و همدرس دردانشگاه استنفورد آغاز می شود. همت و تلاش و سخت‌کوشی و درایت این دو نفر،یعنی دیوید پکارد و ویلیام هیولت باعث می شود که سرمایه اولیه 538 دلاریشرکت، اکنون پس از گذشت حدود 70 سال به نزدیک 90 میلیارد دلار برسد وفعالیت شرکت، بیش از 160 کشور را در حوزه جهانی دربرگیرد. تولد شرکت HP باتولد دره سیلیکون همراه شد، زیرا HP اولین شرکت حوزه صنعت الکترونیک بودکه در منطقه کالیفرنیا تأسیس شد و سنگ‌بنای تأسیس و تکثیر دهها و صدهاشرکت دیگر از این نوع گذاشته شد. به همین جهت است که گاراژ کوچک . محقریکه هیولت و پکارد اولین محصول تولیدی شرکت خود را در آنجا تولید کردند،اکنون نه تنها به عنوان نماد شرکت HP، بلکه به عنوان خاستگاه و محل تولددره سیلیکون شناخته می شود.
نزدیک به هفت دهه سرگذشت HP، به خوبیبیانگر تطور و تکامل یک شرکت عظیم و دربردارنده و نشان‌دهنده مسیر تحولاتفناوری در صنعت الکترونیک است. با وجود همه فراز ونشیب‌ها، اکنون HP پس ازادغام با شرکت عظیم «کمپک»، به عنوان یک شرکت جهانی و پیشرو در تحقیق وتوسعه فناوری الکترونیکی، در بسیاری حوزه‌های تولیدی و خدماتی جایگاه برتررا داراست و شانه به شانه رقیب بزرگ خود، IBM حرکت می کند. حفظ ایندستاوردهای بزرگ اینک به دوش مدیرعامل جدید شرکت، مارک هرد سنگینی می کندو او را وادار به اعتراف می کند که کار سختی درپیش دارد.

تاریخچه
ویلیام هیولت و دیویدپکارد دو دانشجوی مهندسی برق دانشگاه استنفورد، در سال 1934 فارغ التحصیلشدند. آنها در سالهای آخر دانشگاه با یکدیگر آشنا شدند و تحت سرپرستیپروفسور ترمن پروژه تحصیلی مشترکی را انجام می دادند. همین پروژه که اولینمحصول شرکت آنها را به دنبال داشت باعث شد در دو سه سال بعد از فراغت ازتحصیل که پکارد برای کار به جنرال الکتریک رفت و هیولت کارشناسی ارشددانشگاه MIT را گرفت، آنها را به هم بپیوندد و با تشویق استاد مشترک خود،راه تأسیس شرکت آنها را باز کند. هیولت و پکارد در سال 1939 شرکت HP راتأسیس کردند. سرمایه آنها برای این کار 538 دلار بود و محل فعالیت آنهاگاراژی کوچک در کالیفرنیا، همان منطقه ای که امروزه به عنوان دره سیلیکونشناخته می شود و نماد انقلاب الکترونیکی است. پیوند عمیق این دو دوست وهمشاگردی به حدی بود که در طی عمر طولانی شرکت، با وجود آن که یک بارهیولت سالها به دلیل خدمت در ارتش از شرکت دور شد و یک بار پکارد بنا بهدعوت وزارت دفاع در سمت معاونت مشغول به کار شد، شرکت به خوبی راه خود راطی کرد و به سرعت مراحل رشد و ترقی را پیمود. هیولت عمدتا برکارهای فنی ومهندسی و فناوری نظارت داشت و پکارد امور مربوط به نیروی انسانی و مدیریترا رهبری می کرد. سبک مدیریتی خاصی که این دو به کار گرفتند، به عنوانالگوی شرکتهای دره سیلیکون مطرح شد و بسیاری افراد موثر که بعدها خودشرکتهای عظیم رایانه ای را رهبری کردند، در HP مشغول به کار شدند. سیاستدرهای باز و توجه به منابع انسانی و مدیریت براساس حضور در محل انجامفعالیتها ازجمله نکات مدیریتی بود که در سبک رهبری HP تجلی یافته بود.
در ابتدای سال 1940 تعداد کارکنان شرکت 3 نفر و درآمد آن 34 هزار دلاربود. 20 سال بعد تعداد کارکنان به 3021 نفر و درآمد شرکت به 60 میلیوندلار رسید. در این مدت صدها حق ثبت اختراع ازسوی شرکت به ثبت رسید و صدهانوع محصول متنوع و مختلف ازجمله شمارنده های فرکانس پرسرعت، اسیلوسکوپ ومانند آن به بازار عرضه شد. در سال 1959 با افتتاح دفتر شرکت در ژنوسوئیس، مسیر جهانی شدن برای شرکت باز شد و چهار سال بعد، همکاری مشترک باژاپنی ها آغاز شد. اولین ماشین حساب علمی رومیزی دنیا (HP35) درسال 1968ابداع و به بازار ارائه شد. شش سال بعد نوع جیبی و برنامه‌خور آن (HP65) با قیمت 795 دلار و سه سال بعد نوع مچی دیجیتالی آن عرضه شد. اولین رایانهنیز در سال 1974 با چهارکیلو بایت RAM توسط شرکت ابداع شد. سال 1977 درآمدشرکت از مرز یک میلیارد دلار فراتر رفت، درحالی که کارکنان آن بیش از 35هزار نفر بودند. در این سال که هم هیولت و هم پکارد بازنشسته شدند و بهعنوان مدیران افتخاری در شرکت فعالیت می کردند. یانگ به عنوان مدیرعامل بهکار مشغول شد و تا سال 1992 در این سمت باقی ماند. شرکت، اولین رایانهشخصی، اولین رایانه دستی و اولین رایانه تماس دستی به ترتیب در سالهای 1980، 1982و 1983 توسط شرکت به بازار عرضه کرد و در سال 1984، HP، اولینچاپگر لیزری ابداع و به بازار مصرف روانه کرد. شرکت تاکنون مقام اول را درتولید این وسیله به خود اختصاص داده و تا سال 2005، 385 میلیون چاپگر بهسراسر دنیا فروخته است. در سال 1988 شرکت با 87 هزار نفر پرسنل و درآمد 8/9 میلیارد دلاری، در جایگاه 49 فهرست 500 شرکت برتر فورچون قرار گرفت. از 1992 به مدت هفت سال لویس پلت مدیریت عامل شرکت را برعهده گرفت. سال 1995 دیوید پکارد کتاب «راه HP» را که دربردارنده توضیح سبک مدیریت شرکتبود منتشر کرد و سال بعد درگذشت. در آستانه ورود به قرن بیست ویکم، تعدادکارکنان به 84400 نفر و درآمد به 42 میلیارد دلار رسید. در اولین سالهزاره جدید خانم کارلی فیورینا رهبری شرکت را دردست گرفت و دو سال بعد دریک اقدام متهورانه، طرح ادغام HP و شرکت کمپک را به مرحله عمل رساند وشرکت HP را با 141 هزار نفر پرسنل و درآمد 6/56 میلیارد دلاری در سال 2004به مقام یازدهم در فهرست فورچون رساند. این درحالی بود که هیولت در سال 2001 درگذشت.
سال 2005 با برکناری فیورینا، مارک هرد به عنوان مدیرعامل شرکت HP منصوب ومشغول به کار شد، درحالی که شرکت 150 هزار نفر پرسنل و 80 میلیارد دلاردرآمد داشت و محصول و خدمت خود را به بازاری با بیش از یک میلیارد مشتریدر سراسر جهان و بیش از 160 کشور عرضه می کرد.

ویژگی
امروزه و پس از ادغام HP وکمپک، شرکت HP به عنوان رقیب سرسخت IBM، به عنوان دومین قطب عظیم صنعتفناوری اطلاعات و ارتباطات درجهان مطرح است. HP به عنوان یک شرکت جهانی کهکسب و کار در آن با بیش از 100 زبان دنیا انجام می شود، مقام اول را درتولید و عرضه چاپگرهای لیزری جوهرافشان و نیز عرضه سرورهای مختلف و سیستمهای حافظه رایانه و مقام دوم را در تولید رایانه های شخصی کیفی، رومیزی وجیبی داراست. HP اولین شرکت تأسیس شده در منطقه دره سیلیکون است که امروزهگاراژ تولید اولین اسیلوسکوپ شرکت در سال 1938، نه تنها به عنوان نمادشرکت بلکه به عنوان نماد تولید دره سیلیکون به عنوان قطب صنعت الکترونیکآمریکا و دنیا شناخته می شود. بسیاری از شرکتهای بزرگ الکترونیک که بعدهادر دره سیلیکون تشکیل شدند متأثر از سبک مدیریتی شرکت HP بودند. این سبکخاص مدیریتی که در ابتدا به عنوان «گاراژ» شهرت داشت، با عرضه کتاب «راه HP» توسط پکارد، امروزه به عنوان «راه HP» شناخته می شود.

چشم انداز
چشم انداز شرکت HP عبارت است از: «یک شرکت برتر الکترونی با روحی درخشان برای رهبری در عصراینترنت». آنچه زیربنای این چشم انداز را تشکیل می دهد، توجه به تنوع،خلاقیت و نوآوری است.

فرهنگ و ارزشهای سازمانی
فرهنگ و ارزشهای سازمانی شرکت در «راه HP» متجلی شده است. بنیان این راه عبارت است از:
-
اعمال مدیریت ازطریق حضور مستمر در محل انجام فعالیتها و نظارت بر آنها.
-
توجه و تمرکز بر رضایت کارکنان به عنوان منبع موفقیت شرکت.
-
وجود ارتباط باز بین مدیران و کارکنان.
ارزشهای شرکت HP عبارت است از:
-
شور واشتیاق نسبت به مشتری: در هر کاری که ما انجام می دهیم، مشتری را در رأس می نشانیم.
-
اعتماد و احترام به افراد: ما با یکدیگر کار می کنیم تا فرهنگی اعتمادساز، احترام آفرین و بزرگ برای همه بیافرینیم.
-
مشارکت: ما در هر کاری به دنبال تعالی هستیم. مشارکت تک‌تک افراد، کلید موفقیت ماست.
-
به دست آوردن نتایج ازطریق کارتیمی: مشارکت ما بسیار تاثیرگذار است. ما

/ 0 نظر / 19 بازدید