رایحه درمانی

رایحه درمانی

آروماتراپی

تاریخچه آروماتراپی

بنابر ترجمه متون باستانی مصر و چین، هزاران سال قبل از میلاد مسیح، کاهنان و پزشکان از روغن استخراج شده گیاهان برای درمان استفاده می کردند. این نشان دهنده آن است که روغنهای اساسی اولین داروهای شناخته شده می باشند. فراعنه مصر باستان در ازای روغن نیلوفر آبی- بردگان، طلا و اشیاء ذی قیمت دیگر را به پادشاهان هند می دادند. بنابراین روغنهای اساسی در برهه ای از تاریخ بسیار ارزشمندتر از طلا بوده است.

مصریان از عطرها استفاده شخصی می کردند ویا از آنها درمعابد و اهرام استفاده می کردند.کاهنان اعظم مصری از روایح برای گشودن ذهن ناخودآگاه و بالابردن توانایی برای ارتباط با دنیای روحانی استفاده می کردند. در سال 1817 طومار 870 فوتی از جنس پاپیروس کشف شد که به 1500 سال قبل از میلاد مسیح بازمی گشت و آن را طومار پزشکی می خواندند.

این طومار 800 نسخه گیاهی را شامل می شد. طومارهای دیگری هستند که نشان می دهند مصریان در درمان 81 بیماری مختلف موفق بوده اند. بیشتر معجونهای مورد استفاده آنها شامل عسل و صمغ می شد صمغ درمومیایی کردن ونگهداری اجساد بکار می رفته زیرا که از رشد باکتری ها جلوگیری به عمل می آورده است.

روغنها و اسانسها همانطور که برای درمان بکار می رفتند به عنوان عطرهای اغواکننده و جذاب نیز بکار گرفته می شدند. ملکه کلوپاترا در آب معطر حمام می کرد و بادبانهای کشتی خود را برای اطلاع ورودش به عطر آغشته می کرد. وقتی مقبره پادشاه توت آنخ آمون(از فراعنه مصر) را در سال 1922 گشودند، 350 لیتر روغن را در کوزه هایی یافتند که در آنها با صمغ گیاهی محکم شده و روغن مایع در بهترین حالت ممکن ذخیره شده بود. رومیان نیز نقش بسزایی را در تاریخ روغنهای اساسی بازی کرده اند. آنها بیشتر این روغنها را در معابد و عمارتهای سیاسی می سوزاندند ویا تبخیر می کردند. در حمام نیز لوله­های گرمی حاوی این روغنها با عطر دلخواهشان وجود داشت. برای ریشه کن کردن نوعی بیماری لثوی با نام انگلیسی(Palque) در آتن، 200 سال قبل از میلاد مسیح، طرفداران بقراط درکل شهریونان اسانسی خوشبورا برای جلوگیری از شیوع بیماری سوزاندند. تا قرن 12 تقریبا همه دیرها و صومعه ها در اروپا داروهای گیاهی در باغشان پرورش می دادند. و برخی از این گیاهان راه خود را به مراسم تدهین گشودند. در قرن 16 طبیبی از ورونای ایتالیا موفق شد با استفاده از روغنهای خوشبو شهر را از خطر بیماری (Palque) (پلاک) نجات دهد و بدین ترتیب در شهر به افتخارش مجسمه ای از او را در میدان شهر قرار دادند.

از روایح و عطرها به عنوان چیزی مقدس استفاده می شده است. در سال 1187، صالح الدین ایوبی فاتح قدرتمند مسلمان بعد از بازپس گیری اورشلیم از صلیبیون بیت المقدس را با آب رز تدهین کرد. کلیسای رومی، کاتولیک و ارتودکس اروپای شرقی هنوز هم از کندر و عودهای دیگر برای خوشبو کردن هوا استفاده می کنند.کندر به عنوان روغنی مقدس در مراسم مذهبی خاورمیانه بکار می رود و هزاران سال است که در مراسم مذهبی بکار گرفته می شود. در دوران مسیح به عنوان روغن مقدس با قدرتی شفابخش شناخته شده بود.(او را پرستش کردند و هدایای طلا و کندر و صمغ به وی گذرانیدند.)

از عهد عتیق تا زمان مسیح، منابع زیادی مبنی بر ارزشمند بودن روغنها وجود دارد. در عصر تاریک (476-1000 ) (Dark ages بعد از میلاد مسیح) و زمان سوزاندن کتابخانه های اسکندریه و دیگر مناطق، بیشتر این علوم از بین رفتند. و تنها از طریق صنعت تولید لوازم آرایشی وعطرسازی این علم با ارزش به ظهور خواهد رسید.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید